Ceramidy to prawdziwi pomocnicy dla Twojej skóry. Chronią skórę przed infekcjami, pomagają jej się odnowić i zachować elastyczność. Skąd się bierze to cudo, jak wybierać kosmetyki z tym składnikiem i na jakie niuanse zwracać uwagę przy ich stosowaniu?
Co to są ceramidy?
Słowo ceramid składa się z dwóch łacińskich słów: cera („siarka”) i amid (pochodna kwasów zawierających tlen). Ceramidy zostały po raz pierwszy odkryte w tkance mózgowej, gdzie działają jako bioregulatory. We współczesnej medycynie pomiar ich ilości we krwi jest często pomocny w diagnozowaniu np. choroby Alzheimera. Naukowcy odkryli później, że ceramidy znajdują się w błonach komórek tkanek w różnych narządach. Organizm człowieka syntetyzuje 11 rodzajów ceramidów, z czego aż dziewięć znajduje się w skórze. Działają one jak cement, wiążąc komórki w jedną tkankę.
Wiele osób uważa, że ceramidy to po prostu tłuszcz. Mają one bardziej złożoną strukturę. Jest to długołańcuchowy kwas tłuszczowy przyłączony wiązaniem amidowym do sfingozyny. Ceramidy są wykorzystywane przez sfingozynę do napędzania odnowy komórkowej, sygnalizując komórkom tworzenie nowych komórek lub niszczenie starych.
Ceramidy pełnią funkcję ochronną. Zwalczają wirusy i infekcje, które powodują i nasilają choroby skóry. Na przykład atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry, ichtioza, trądzik. Z wiekiem ilość ceramidów w naszej skórze maleje, co ją rozrzedza i czyni bardziej wrażliwą.
W kosmetyce stosowane są ceramidy wytwarzane przez człowieka, a także fitoceramidy pozyskiwane z pełnoziarnistej pszenicy i innych roślin.
Kto potrzebuje kosmetyków z ceramidami?
Każda skóra ucieszy się z porcji ceramidów tak samo, jak człowiek cieszy się ze smacznej, zdrowej przekąski. Mogą one pomóc zwłaszcza osobom o skórze wrażliwej i atopowej. Są pomocne po nadmiernym kontakcie z promieniowaniem UV, agresywnymi składnikami (surfaktanty, denaturowane alkohole antyseptyczne). Dlatego dłonie często traktowane antyseptykami mogą skorzystać z kosmetyków z ceramidami do regeneracji. Składnik ten wskazany jest również do walki ze starzeniem się skóry.
Kto nie powinien stosować tych produktów?
Nie ma ograniczeń w stosowaniu ceramidów w kosmetykach. Ważne jest jednak, aby dobrać odpowiedni produkt do rodzaju skóry i problemu. Ostateczne preparaty rozwiązują zwykle różne problemy: trądzik, zmarszczki czy nawet atopowe zapalenie skóry. Wybór niewłaściwego produktu może tylko pogorszyć problem. Dlatego ważne jest, aby zapoznać się z zaleceniami producenta.
Jak wybrać produkt z ceramidami?
Skład produktów z ceramidami
Ceramidy mają różne role oraz alfabetyczne i numeryczne oznaczenie w składzie: Ceramid 1 (EOS), Ceramid 2 (NS), Ceramid 3 (NP), Ceramid 4 (EOH), Ceramid 5 (AS), Ceramid 6 (AP), Ceramid 7 (NA), Ceramid 8 (NH), Ceramid 9 (EOP).
Do pielęgnacji wykorzystywane są ceramidy 1, 2, 3, 6 i 9. Typy 1 i 3 odpowiadają za integralność bariery skórnej, ograniczając utratę wilgoci. Ceramid 3 jest również doskonałym środkiem łagodzącym skórę. Typ 9 eliminuje dyskomfort, swędzenie i podrażnienia. Ceramidy 4, 5 i 6 są już stosowane w produktach leczniczych w leczeniu poważnych chorób skóry.
Można je również spotkać pod nazwą sfingolipidy. Ceramidy należą do grupy sfingolipidów, ponieważ zawierają sfingozynę. Dlatego czasem określa się je tą alternatywną nazwą.
Koszt produktów z ceramidami
Ceramidy nie są tanie. Do ich prawidłowego działania potrzebne są dodatkowe składniki podobne do składu naszej skóry: cholesterol i kwasy tłuszczowe w ściśle określonej proporcji. To natychmiast podnosi cenę produktu. Dlatego jeśli zobaczysz wyjątkowo tani produkt, to prawdopodobnie zastosowano tam ceramidy bez żadnych dodatkowych składników. Nie pozwoli to na uzyskanie pełnych i długotrwałych efektów.
Jak prawidłowo stosować kosmetyki z ceramidami?
Kosmetyki z ceramidami nie wymagają specjalnych zasad stosowania. Przed zastosowaniem wystarczy oczyścić skórę.
Częstotliwość stosowania zależy od formuły samego produktu, dlatego ważne jest, aby przestudiować, jak producent radzi stosować dany produkt.
Jak przechowywać kosmetyki z ceramidami?
Wystarczy unikać bezpośredniego nasłonecznienia, ogrzewania pomieszczenia powyżej 25 stopni i nie przechowywać produktu w łazience, aby uniknąć kondensacji.
źródło: Popieram.pl – Twój serwis lifestylowy
Warto przeczytać
Zestaw do brody z kartaczem — wybieramy!
Jak czytać certyfikaty na kosmetykach?
Jak dbać o skórę dojrzałą? – podstawowe wskazówki i porady