Gdzie wykonać rezonans w magnetyczny w Lublinie?

Rezonans magnetyczny jest jednym z najważniejszych badań diagnostycznych. Dzięki swojej precyzji umożliwia dokładne zobrazowanie wnętrza ciała. Ogromnym atutem tego badania jest również bezpieczeństwo. W tym artykule wyjaśniamy, czym dokładnie jest rezonans magnetyczny, jak się do niego przygotować oraz na co zwrócić uwagę, wybierając placówkę w Lublinie.

Czym jest rezonans magnetyczny i kiedy go wykonać?

Rezonans magnetyczny (MRI) jest nowoczesną oraz bezinwazyjną metodą obrazowania medycznego. Pozwala ona na uzyskanie szczegółowych obrazów badanych narządów wewnętrznych, tkanek miękkich oraz układu kostnego. W przeciwieństwie do badań rentgenowskich rezonans magnetyczny nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, które wywiera szkodliwy wpływ na organizm człowieka. To właśnie sprawia, że rezonans jest badaniem bezpiecznym, nawet przy wielokrotnym stosowaniu. W zależności od konkretnego przypadku badanie może być wykonane z kontrastem bądź bez. Co ciekawe, badaniu bez kontrastu mogą poddać się nawet kobiety w ciąży.
W Lublinie dostępnych jest wiele placówek oferujących badanie rezonansu magnetycznego. Jednym z miejsc, które warto wziąć pod uwagę, jest https://rezonika.pl/.

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny znajduje zastosowanie w procesie diagnozowania wielu schorzeń. Mowa tu przede wszystkim o:

  • chorobach neurologicznych (np. stwardnienie rozsiane)
  • urazach stawów i kręgosłupa
  • zmianach nowotworowych
  • chorobach serca i naczyń krwionośnych

Rezonans magnetyczny może stanowić podstawę diagnostyki bądź jej uzupełnienie, w zależności od konkretnego przypadku. Może okazać się szczególnie pomocny, jeśli wyniki RTG, USG bądź tomografii komputerowej są niejednoznaczne. O konieczności wykonania MRI zwykle decyduje lekarz.

Jak przygotować się do rezonansu?

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego nie jest skomplikowane, zwłaszcza jeżeli badanie ma być wykonane bez kontrastu. Warto jednak pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Przede wszystkim, przed badaniem należy zdjąć biżuterię, zegarki, okulary oraz inne metalowe akcesoria. Mogłyby one bowiem zakłócić działanie aparatu. Należy też poinformować lekarza bądź technika o wszelkich implantach znajdujących się w ciele. Mowa tu o rozruszniku serca czy o implantach ortopedycznych. Wskazany jest również spokój podczas badania. Wymaga ono bowiem pozostawania w stabilnej pozycji przez kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. W przeciwnym razie wyniki mogą być niewiarygodne. O ewentualnej klaustrofobii zawsze należy poinformować lekarza, który zastosuje odpowiednie postępowanie. Jeżeli rezonans magnetyczny ma być wykonany z kontrastem, zwykle trzeba mieć ze sobą aktualne wyniki badań laboratoryjnych, zwykle kreatyniny oraz TSH. Na ich podstawie możliwa jest ocena funkcji nerek oraz tarczycy. Warto wspomnieć także o tym, że rezonans magnetyczny może być wykonany zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ. W tym drugim przypadku niezbędne jest posiadanie skierowania.