Świadomość na temat zdrowia higieny jamy ustnej jest bardzo duża. Współczesna medycyna i możliwość bezbolesnego leczenia zębów sprawia, że dzisiaj nikt nie obawia się pójścia do dentysty. Jednak nie jest on jedyną osobą, która jest w stanie pozytywnie wpłynąć na wygląd zębów. Takie możliwości zapewnia również ortodonta, który zajmuje się m.in. leczeniem wad zgryzu. Z usług takiego lekarza korzystają nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci.
Jakie nieprawidłowości są w jamie ustnej?
Właściwie to można powiedzieć, że ortodoncja w Lublinie i stomatologia są do siebie bardzo zbliżone. Z tym że stomatologia zajmuje się leczeniem chorób na zębach i rozpoznawaniem ewentualnych nieprawidłowości. To stomatolog kieruje pacjenta do skorzystania z usług ortodonty. Do lekarza, którego zakres usług jest w stanie sprawić, że będzie można wyleczyć wiele nieprawidłowości. Gabinety ortodontyczne zawsze warto wybierać na podstawie opinii innych osób, aby mieć świadomość tego, że można trafić pod opiekę najlepszych specjalistów. Tacy lekarze czekają w City Dent – klinice, której dane kontaktowe można znaleźć na stronie https://citydent.lublin.pl/stomatologia/ortodoncja.
Czym zajmuje się ortodonta?
Wszyscy kojarzą ortodontów z wadami zgryzu. Jest to jednak bardzo ogólnikowe pojęcie. Warto więc przyjrzeć się mu bliżej, aby mieć pewność co do tego, kiedy z usług takiego specjalisty trzeba będzie skorzystać. Ortodonta zajmuje się:
- wadami zgryzu wynikającymi z dziedziczności/ genetyki – często jest to rozpoznawane u dzieci, które mogą mieć np. szparę pomiędzy dwoma siekaczami, podobnie do swoich rodziców i dziadków;
- wadami zgryzu, które zostały nabyte w trakcie życia – tego typu sytuacje wynikają na skutek przyswojenia nieprawidłowych nawyków żywieniowych. U niektórych taka wada powstaje już na etapie wieku niemowlęcego, ponieważ maluch w nieprawidłowy sposób spał lub też stosował smoczki, które miały nieprawidłowy kształt;
- wadami zgryzu, które pojawiają się na skutek ewolucji – w głównej mierze mowa jest tutaj o ósemkach, które rosną, ale tak naprawdę nie są człowiekowi do niczego potrzebne;
- poprawa wyglądu zębów – wiele osób przejmuje się tym, że ich zęby nie są równo proste, dlatego samodzielnie decydują się na założenie aparatu na kilka lat, który jest w stanie przynieść niespodziewane efekty estetyczne.
Kiedy mogę założyć aparat na zęby?
Jest to pytanie, które pojawia się w głowie wielu osób zwracających uwagę nie tylko na estetykę, ale także problemy z żuciem w trakcie posiłku. Odpowiedź na to pytanie musi zostać udzielona przez specjalistę, który wykona w pierwszej kolejności diagnostykę. Oceniając wadę zgryzu i stopień jej zaawansowania, będzie można podjąć decyzję na temat tego, czy to już można założyć aparat stały, czy też jeszcze można się z tym wstrzymać. Istnieje bowiem możliwość korzystania z ruchomych aparatów na zęby, które zakłada się na noc oraz na parę godzin w ciągu dnia. Ta opcja dedykowana jest dla tych osób, których wada nie jest tak mocno zaawansowana. Ruchome aparaty stosowane są w większości przypadków u dzieci. W innym przypadku ortodonta na ogół decyduje o tym, aby założyć stały aparat na zęby. Dorośli z reguły korzystają z takich aparatów stałych, które zakłada się na kilka lat. Okres ten uzależniony jest od wady zgryzu. Może funkcjonowanie z takim aparatem początkowo wydawać się będzie trudne, ale z czasem będzie można do tego przywyknąć. Współczesne możliwości ortodoncji są w stanie sprawić, że każdy ma możliwość poprawy wyglądu swoich zębów.
Warto przeczytać
Krówki ślubne – słodki sposób na podziękowanie gościom za obecność
Oświetlenie LED a zdrowie: fakty i mity
Historia i ewolucja sushi: Odkryj tajemnice tej japońskiej potrawy w krakowskiej restauracji sushi