Jak dobrze przygotować się na rozmowę rekrutacyjną i zrobić wrażenie?

Żyjemy w dynamicznych czasach. Mało kto zdobywając pracę jako młoda osoba może doczekać emerytury w tym samym zakładzie pracy. Powodów jest wiele: brak perspektyw rozwoju, niezadowalająca płaca, mobbing, czy po prostu praca wycieńczająca fizycznie i psychicznie, przez którą nie ma się w ogóle czasu dla siebie. Jeżeli podjąłeś decyzję o zwolnieniu się z pracy, znów trafiasz w młyn rekrutacyjny specjalistów od kadr i PR. Nikt nie lubi rozmów kwalifikacyjnych, ale przecież aby dostać satysfakcjonującą pracę bez nich się nie obejdzie. W dzisiejszym poradniku o sztuce zaprezentowania się podpowiemy zatem, jak dobrze przygotować się na rozmowę rekrutacyjną i zrobić wrażenie.

Zadbaj o schludny wygląd: postaw na modne cięcie i zadbaj o promiennie wyglądającą twarz

By zdobyć wymarzoną pracę musisz mieć odpowiednie kwalifikacje, ale skoro zaprosili Cię na rozmowę, to wymagania formalne najpewniej spełniasz, zatem pozostaje Ci odpowiednie zaprezentowanie się. To od niego zależy to, czy uda Ci się pokonać kontrkandydatów. Zatem do dzieła! Zacznij od swojego wyglądu. Udaj się do fryzjera i zafunduj sobie odświeżenie fryzury. Może być to przycięcie włosów. Jeśli chodzi o styl biznesowy to sprawdzają się krótkie fryzury. Jeśli masz włosy średniej długości, to zaczesz je schludnie do tyłu, aby wpisać się w dress code. Sięgnij po najlepsze marki kosmetyków dla mężczyzn do pielęgnacji. Sprawdzą się prestylery i pomady do włosów American Crew, Reuzel czy też Uppercut Deluxe. Na pewno powinieneś zadbać też o świetny wygląd swojej brody albo idealnie gładką twarz. W pierwszym przypadku zainwestuj w cięcie u barbera, a także dobry kartacz i olejek do brody. Pamiętaj też o szamponie do brody. Jeśli chcesz zaprezentować gładką twarz wybierz mydło do golenia lub krem do golenia. Najlepsze marki kosmetyków z tej kategorii to na pewno Reuzel, a także Proraso. Sięgnij też po krem nawilżający do twarzy czy też serum. Twoja cera powinna wyglądać na wypoczętą. Musisz pokazać się jako potencjalny pracownik pełen energii i skory do działania. Zatem Twoja twarz powinna prezentować się promiennie.

Wybierz odpowiedni dress code na rozmowę kwalifikacyjną

Skoro już tę kwestię mamy „z głowy”, to czas przejść do wyboru odpowiedniego dress code. Pamiętaj, by na rozmowę rekrutacyjną ubrać się również w odpowiedni zapach. Nie może być mdlący ani zbyt intensywny. Jeśli jesteś brodaczem postaw na perfumy do brody. Tu sprawdzą się najlepsze marki kosmetyków dla mężczyzn takie jak: Captain Fawcett czy Angry Beards. Przechodząc zgrabnie do stylizacji, warto podkreślić, że sprawdzi się klasyczny garnitur. Jeśli jednak w biurze panuje luźniejszy styl nie musisz zakładać krawata. Możesz postawić na koszulę z kołnierzykiem typu włoskiego, taliowaną marynarkę i spodnie garniturowe. Pamiętaj oczywiście, by do spodni założyć skórzany pasek. To absolutne must have. Możesz wybrać koszulę zapinaną na spinki. W ten sposób pokażesz, że dbałość o szczegóły to Twoja domena. Choć obecnie często zakłada się sneakersy do garnituru, to na rozmowę wybierz bardziej tradycyjne oksfordy.

Dobierz aktówkę, do której spakujesz laptopa i swoje CV czy też portfolio

Oczywiście na rozmowę rekrutacyjną musisz zabrać ze sobą CV, a często i portfolio. Czasami potrzebna jest nawet prezentacja multimedialna. Wszystko zależy od tego o jakie stanowisko się starasz. W związku z tym wybierz elegancką skórzaną aktówkę, do której zmieścisz zarówno laptopa, swoje CV czy portfolio. Pamiętaj o tym by dokumenty umieścić w teczce, najlepiej takiej wzmocnionej, aby na pewno się nie pogniotły. W końcu nie chcesz podać pogniecionego CV rekruterowi, pokazując w ten sposób, że dbałość o porządek nie jest Twoją domeną.

Pamiętaj o uśmiechu, pewnym uścisku dłoni, utrzymywaniu kontaktu wzrokowego i dobrym przygotowaniu…

Jesteś już prawie przygotowany do dobrej prezentacji siebie. Musisz jeszcze pamiętać o uśmiechu, choć nie możesz szczerzyć się przez cały czas, bo to wygląda nienaturalnie. Na początek powitaj rekrutera pewnym uściskiem dłoni i pamiętaj o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego. Oczywiście najistotniejsze jest dobre przygotowanie, bo to ono w dużej mierze decyduje o Twoim powodzeniu. Zapoznaj się z polityką firmy, jej strategią i planami, a także ostatnimi działaniami i sukcesami. Nie zaczynaj rozmowy od wymagań finansowych, bo jest to nieeleganckie. Jeśli zaprezentujesz się w profesjonalny sposób, to na pewno rekruter nie zaproponuje Ci płacy minimalnej. Jeśli gratyfikacja finansowa nie będzie spełniała Twoich oczekiwań grzecznie podziękuj, ale nie pal za sobą mostów, bo być może w przyszłości znajdzie się praca dla Ciebie odpowiadająca Twoim kompetencjom i wymaganiom.