Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego – kiedy należy ją odbyć?

zeby

To bardzo ważne, by w odpowiednim momencie zabrać malucha na jego pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym. Tylko kiedy tak dokładnie powinna się ona odbyć? Czy ma to jakikolwiek sens, by stomatolog dziecięcy przyjmował pacjenta, który nie ma jeszcze nawet mlecznych zębów? Ogólne zalecenie jest takie, by tę pierwszą wstępną wizytę przeprowadzić tak szybko, jak tylko jest to możliwe. W rzeczywistości ona wręcz powinna odbyć się w momencie, w którym maluch nie będzie mieć jeszcze nawet ząbków mlecznych, czyli przed okresem ząbkowania.

Ząbkowanie zaczyna się stosunkowo szybko, ale może ono trwać (i zwykle tak właśnie jest) aż do trzeciego roku życia malca. Z tego względu zaleca się, by na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym udać się z dzieckiem przed końcem pierwszego roku jego życia. Maluch w wieku ośmiu czy dziecięciu miesięcy jest już w pełni gotowy na to, by po raz pierwszy spotkać się ze stomatologiem dziecięcym i po prostu oswoić się z jego przestronnym białym gabinetem, wypełnionym różnymi dziwnymi sprzętami i nietypowymi narzędziami.

Z kolei wizyta zapoznawcza, w trakcie której dziecko będzie mogło dotknąć poszczególnych części wyposażenia, zadać lekarzowi pewne pytania i usiąść po raz pierwszy na fotelu stomatologicznym, powinna odbyć się mniej więcej w wieku dwóch lub trzech lat. Doświadczony i przyjazny stomatolog dziecięcy na pewno zadba o to, by przebiegła ona w miłej i w pełni komfortowej atmosferze. Nie dopuści do tego, by dziecko opuściło jego placówkę z płaczem, grymasem na twarzy czy chociażby delikatnym uczuciem dyskomfortu.

Tak wczesne przeprowadzenie dwóch wstępnych wizyt stomatologicznych rzutuje na przyszłą współpracę z dentystami. Oczywiście w ten pozytywny sposób. Dziecko, które już we wczesnym wieku skojarzy gabinet stomatologiczny z czymś zupełnie niestrasznym, a wręcz komfortowym, później na pewno nie będzie się go obawiać, dzięki czemu bez żadnych oporów i problemów zacznie dbać o swoje zęby.

Serdecznie namawiamy do odwiedzenia naszej drugiej strony z poradami zdrowotnymi, którą znajdziesz pod adresem www.facepalm.pl.