Sprawna diagnostyka jest kluczowa dla prawidłowego programowania leczenia. Aby wesprzeć szpitale i placówki wielospecjalistyczne w opisywaniu badań obrazowych pojawił się dostęp do teleradiologii. Jak działa taki system i z czym wiąże się zdalne przygotowanie wyniku badania? Przybliżamy temat usług teleradiologicznych – zachęcamy do lektury!
Badanie w przychodni, opis przygotowany zdalnie – jak działa teleradiologia?
Dzięki nowoczesnym systemom teleinformatycznym możliwa jest współpraca pomiędzy różnymi podmiotami medycznymi. Jest to widoczne zwłaszcza w dziedzinie teleradiologii. Taki sposób pracy łączy ze sobą pracownie diagnostyczne, szpitale, kliniki i przychodnie ze zdalnym zespołem radiologów.
Rozwiązanie to pozwala na wykonanie badania na miejscu, w danej placówce i zlecenie przygotowania opisu podmiotowi zewnętrznemu. Dzięki temu można korzystać zdalnie z wiedzy i doświadczenia lekarzy:
- radiologów specjalizujących się w opisie zmian w obrębie narządu ruchu
- neuroradiologów
- radiologów onkologicznych
- radiologów pediatrycznych.
Usługi teleradiologiczne wybierane są m.in. przez placówki, które chcą odciążyć swój personel lub mające niewystarczającą liczbę zatrudnionych radiologów.
Jakich badań dotyczy teleradiologia?
Skorzystanie z teleradiologii przy opisie badań możliwe jest w przypadku:
- standardowych badań RTG
- tomografii komputerowej
- rezonansu magnetycznego.
Jeżeli badania te zostały wykonane w trybie planowym, ich wynik przesyłany jest w ciągu kilku dni. Jest on widoczny w systemie, z jakiego korzysta placówka zlecająca wykonanie opisu.
Teleradiologia – jak wygląda wynik badania przygotowany przez firmę zewnętrzną?
Zdalnie przygotowany opis badania obrazowego zawiera wszystkie konieczne elementy, jakie powinien mieć taki dokument. Są nimi m.in.:
- podpis elektroniczny lekarza radiologa
- indywidualizacja wyglądu dokumentu (np. dodanie logo przychodni wykonującej badanie).
Otrzymany dokument jest więc kompletny, utworzony według rozporządzenia Ministra Zdrowia z użyciem oprogramowania DICOM.
Teleradiologia – podsumowanie
Usługi teleradiologiczne są dobrze dostępną alternatywą sporządzania opisów wewnątrz placówki. Zdalne wsparcie radiologów w zakresie opisywania badań ma na celu skrócenie czasu, w jakim pacjent otrzymuje diagnozę. Dzięki temu chory może szybciej rozpocząć leczenie. Więcej o tym, jak działa współpraca w zakresie teleradiologii, można przeczytać na stronie https://eurodiagnostic-polska.pl/. Zapoznanie się z całością oferty to szersze spojrzenie na aktualne możliwości współpracy w branży medycznej!
Warto przeczytać
Najczęściej powielane mity na temat tomografii komputerowej głowy
Nowoczesne aparaty USG: Jak technologia zmienia oblicze medycyny?
Serce w zdrowiu – jak je utrzymać?