Teleradiologia – nowe technologie w diagnostyce obrazowej

Sprawna diagnostyka jest kluczowa dla prawidłowego programowania leczenia. Aby wesprzeć szpitale i placówki wielospecjalistyczne w opisywaniu badań obrazowych pojawił się dostęp do teleradiologii. Jak działa taki system i z czym wiąże się zdalne przygotowanie wyniku badania? Przybliżamy temat usług teleradiologicznych – zachęcamy do lektury!

Badanie w przychodni, opis przygotowany zdalnie – jak działa teleradiologia?

Dzięki nowoczesnym systemom teleinformatycznym możliwa jest współpraca pomiędzy różnymi podmiotami medycznymi. Jest to widoczne zwłaszcza w dziedzinie teleradiologii. Taki sposób pracy łączy ze sobą pracownie diagnostyczne, szpitale, kliniki i przychodnie ze zdalnym zespołem radiologów.

Rozwiązanie to pozwala na wykonanie badania na miejscu, w danej placówce i zlecenie przygotowania opisu podmiotowi zewnętrznemu. Dzięki temu można korzystać zdalnie z wiedzy i doświadczenia lekarzy:

  • radiologów specjalizujących się w opisie zmian w obrębie narządu ruchu
  • neuroradiologów
  • radiologów onkologicznych
  • radiologów pediatrycznych.

Usługi teleradiologiczne wybierane są m.in. przez placówki, które chcą odciążyć swój personel lub mające niewystarczającą liczbę zatrudnionych radiologów.

Jakich badań dotyczy teleradiologia?

Skorzystanie z teleradiologii przy opisie badań możliwe jest w przypadku:

  • standardowych badań RTG
  • tomografii komputerowej
  • rezonansu magnetycznego.

Jeżeli badania te zostały wykonane w trybie planowym, ich wynik przesyłany jest w ciągu kilku dni. Jest on widoczny w systemie, z jakiego korzysta placówka zlecająca wykonanie opisu.

Teleradiologia – jak wygląda wynik badania przygotowany przez firmę zewnętrzną?

Zdalnie przygotowany opis badania obrazowego zawiera wszystkie konieczne elementy, jakie powinien mieć taki dokument. Są nimi m.in.:

  • podpis elektroniczny lekarza radiologa
  • indywidualizacja wyglądu dokumentu (np. dodanie logo przychodni wykonującej badanie).

Otrzymany dokument jest więc kompletny, utworzony według rozporządzenia Ministra Zdrowia z użyciem oprogramowania DICOM.

Teleradiologia – podsumowanie

Usługi teleradiologiczne są dobrze dostępną alternatywą sporządzania opisów wewnątrz placówki. Zdalne wsparcie radiologów w zakresie opisywania badań ma na celu skrócenie czasu, w jakim pacjent otrzymuje diagnozę. Dzięki temu chory może szybciej rozpocząć leczenie. Więcej o tym, jak działa współpraca w zakresie teleradiologii, można przeczytać na stronie https://eurodiagnostic-polska.pl/. Zapoznanie się z całością oferty to szersze spojrzenie na aktualne możliwości współpracy w branży medycznej!