Słabe i łamliwe paznokcie – jak sobie z nimi poradzić?

Piękne, zadbane paznokcie to duma niejednej kobiety, chociaż i panowie również często zwracają na nie uwagę. Aby jednak było nam dane się nimi cieszyć, musimy najpierw zadbać o ich kondycję – zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Na co powinniśmy patrzeć, gdy chcemy poprawić wygląd paznokci? Dlaczego stają się one łamliwe i delikatne, a także jak skutecznie temu zapobiegać?

1. Słabe płytki paznokcia – dlaczego się łamią?

2. Słabe i łamliwe paznokcie – od czego zacząć ich naprawdę?

3. Kosmetyki i zabiegi na słabą płytkę paznokcia – jakie wybrać?

4. Zdrowe paznokcie – o czym pamiętać na co dzień?

Słabe płytki paznokcia – dlaczego się łamią?

Niewłaściwa dieta, niedobory mikroelementów, różnorodne nałogi, zbyt częsty i intensywny manicure czy też nieleczone choroby – jest wiele czynników, które mogą powodować osłabienie płytek naszych paznokci. Na płytkę paznokciową mają wpływ zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne, jednak zawsze pierwszych powodów pogorszenia ich stanu powinniśmy szukać w naszym własnym stylu życia. Jeżeli zaś problem jest spowodowany chorobą, najlepszym wyjściem jest udanie się do dermatologa i jak najszybsze podjęcie jej leczenia.

Słabe i łamliwe paznokcie – od czego zacząć ich naprawdę?

Początkowej przyczyny łamliwych paznokci często należy szukać w niedoborach w naszej diecie. Jeżeli nie spożywamy zbyt wielu warzyw, owoców i innych pełnowartościowych produktów, będzie nam trudno uzyskać w posiłkach niezbędne minimalne ilości witamin, pierwiastków i innych mikroelementów. Słabe i łamliwe paznokcie potrzebują od nas przede wszystkim witamin A, E oraz tych z grupy B. W powrocie do dobrej kondycji pomogą im także cynk, miedź i krzem.

Zadbane dłonie wymagają również odpowiedniej pielęgnacji z zewnątrz. Nasza skóra i paznokcie podziękują nam za pamięć o kremie nawilżającym oraz ochronie od chłodu i niskich temperatur, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Pamiętajmy, że przemarznięte dłonie będą nie tylko gorzej wyglądać, ale także mogą nas boleć.

Kosmetyki i zabiegi na słabą płytkę paznokcia – jakie wybrać?

Innym sposobem aby poprawić wygląd paznokci jest także skorzystanie z dostępnych na rynku kosmetyków. Różnego rodzaju odżywki i sera do płytki paznokciowej, jak na przykład kerabione nutri nail, potrafią znacząco poprawić wygląd naszych dłoni w stosunkowo krótkim czasie. Co więcej, ich działanie polega również na odżywieniu i nawilżeniu paznokci, dzięki czemu stają się one bardziej odporne na wyginanie, a także odzyskują swój dawny blask. Aby skorzystanie z tego typu rozwiązania miało sens musimy pamiętać o regularności stosowania, a także ochronić dłonie przed wyżej wspomnianymi niekorzystnymi czynnikami, zarówno środowiskowymi, jak i dotyczącymi naszej ogólnej kondycji organizmu.

Zdrowe paznokcie – o czym pamiętać na co dzień?

Jeżeli zależy nam na tym, aby wygląd płytki paznokcia zawsze był zadowalający, powinniśmy przede wszystkim dbać o nie systematycznie. Samo wykorzystanie odżywki nie pomoże nam w dłuższej perspektywie, jeżeli na co dzień mamy nawyk słabego dbania o odżywczość posiłków czy też wykonujemy pracę niszczącą dłonie. Warto więc pamiętać o regularnym zastosowaniu kosmetyków, ale także nie przeciążaniu paznokci nadmiernymi zabiegami estetycznymi, jak manicure hybrydowy czy intensywne przedłużanie. Najlepszym rozwiązaniem pomiędzy estetyką a zdrowiem naszych paznokci jest zachowanie balansu pomiędzy działaniami stricte dla wyglądu, a tymi mającymi na celu poprawić ich zdrowie i kondycję.