Efekt jojo w odchudzaniu – czym jest i czy każdy powinien się się go obawiać?

Jeśli zaczynasz się odchudzać albo sporo czasu spędzasz, szukając dla siebie zdrowej diety, na pewno słyszałaś już o efekcie jojo. To pojęcia pojawia się bardzo często w social mediach i na blogach doświadczonych dietetyków.

Jak zapewne już się domyślasz, ma to coś wspólnego z wadą, a dokładnie jej powrotem, na co może wskazywać sama nazwa tego efektu. Może się on pojawić, kiedy stosujemy niezdrową dietę.

Zrzucone kilogramy szybko powracają jak jojo

Efekt Jojo po powrót zrzuconych przez nas kilogramów po zakończeniu odchudzania. Kiedy zaczynamy dietę, przeważnie stawiamy na najprostszą na świecie, czyli ograniczanie kalorii, żeby spalić nadmiar naszej tkanki tłuszczowej.

Jeśli nasze dzienne zapotrzebowanie będzie wyższe, niż przyswojona ilość, zaczniemy chudnąć. Jednak problem jest tu taki, że w przypadku spożywania mniejszej ilości kalorii, w końcu będziemy musieli wrócić do naszego prawidłowego zapotrzebowania, żeby móc normalnie funkcjonować. A wtedy może okazać się, że nasza waga wraca do tej sprzed odchudzania, czyli dochodzi do efektu jojo.

Efekt jojo przy każdej niezdrowej diecie

Mówi się, że efekt jojo występuje tylko przy niezdrowej diecie, ale nie chodzi do końca o spożywanie niezdrowych pokarmów. Obcinanie kalorii może być dla nas niebezpieczne, szczególnie jeśli zrobimy to za szybko.

Jeśli z dwóch tysięcy pięciuset przeskoczymy na tysiąc pięćset, to owszem, spalimy naszą zbędną tkankę tłuszczową szybciej, ale jednocześnie zapewnimy sobie problemy ze snem, zmęczenie i zanik miesiączki, a do tego efekt jojo, bo będziemy musieli kiedyś zacząć znowu jeść kalorycznie. A szybkie przeskoki do dokładnie to, co sprzyja szybkiemu przybraniu przez nas na wadze po gruntowny odchudzaniu.

Do diety trzeba wracać powoli

Kluczem do uniknięcia efektu jojo, a w zasadzie do maksymalnego jego zniwelowania, jest wprowadzanie zmian powoli. Dotyczy to zarówno przechodzenia na mniej kaloryczną dietę, jak i wracania do naszego właściwego zapotrzebowania. Jeśli zrobimy to powoli i w odpowiednim dla naszego organizmu rygorze, będziemy przybierać na wadze dużo wolniej, a może nawet w ogóle się to nie stanie.

Jednak jeśli efekty na twojej diecie były raczej spektakularne, to efekt jojo też może okazać się ciężki do zniesienia. Wszystko rozchodzi się o odchudzanie z głową i słuchanie swojego organizmu w czasie diety.

Pomysły na diety, które zapewnią brak efektu jojo znajdziesz w serwisie https://www.podwieczorek.pl/.