Coraz więcej osób, chcąc zadbać o swoje zdrowie, decyduje się zadbać o swoją dietę. W ostatnich latach pojawił się post przerywany i wiele osób ma wątpliwości, czy jest on korzystny, czy szkodliwy dla zdrowia. W tym artykule postaramy się wyjaśnić korzyści płynące z poszczenia od czasu do czasu.
Jakie są korzyści z postu?
Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ do niedawna nie istniały żadne badania naukowe potwierdzające rzekome korzyści płynące z postu. Ostatnio jednak niektóre badania wykazały, że jest ona rzeczywiście korzystna. Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że jeśli czasowo ograniczymy spożycie kalorii, zmniejsza to ryzyko wystąpienia różnych chorób, w tym tak ważnych jak choroby układu krążenia, nowotwory, choroby neurodegeneracyjne i zespół metaboliczny.
Koniecznie wstąp też na ciekawa.pl, jeżeli interesują Cię porady zdrowotne z różnych dziedzin.
Okazuje się, że post pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej i zwiększeniu ilości mięśni. Ponadto, jeżeli pości się przez 24 godziny, na przemian z dniami normalnego jedzenia (post przerywany), zaobserwowano, że szybciej traci się na wadze, co pomaga w walce z nadwagą. Chociaż korzyści płynące z tych badań wydają się oczywiste, prawda jest taka, że nauka nadal nie zna ich przyczyn. Jeśli się nad tym zastanowić, wydaje się to nieco sprzeczne z faktem, że zaprzestanie jedzenia może przynieść korzyści zdrowotne. Nauka zdaje się skłaniać ku temu, że jest to związane z rytmem okołodobowym naszego organizmu, choć jak już wspomnieliśmy, nie zostało to jeszcze udowodnione.
Choć nauka nadal prowadzi badania, pewne wydaje się to, że praktykowanie postu od czasu do czasu i w sposób kontrolowany ma korzystny wpływ na nasze zdrowie.
Warto przeczytać
Teleradiologia – nowe technologie w diagnostyce obrazowej
Najczęściej powielane mity na temat tomografii komputerowej głowy
Nowoczesne aparaty USG: Jak technologia zmienia oblicze medycyny?