Jesienna pielęgnacja kwasami – o czym warto pamiętać?

Jesień to doskonały okres, aby do swojej pielęgnacji wprowadzić składniki aktywne o intensywniejszym działaniu. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju kwasy – czy to w formie zabiegów w gabinetach kosmetycznych czy też jako kosmetyki do samodzielnego stosowania w domu. W obu przypadkach warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą sprawić, że stosowanie kwasów przyniesie upragnione efekty w postaci pięknej cery i nie wyrządzi nam szkody.

Przy pielęgnacji kwasami bardzo istotny jest dobór kwasu do naszego rodzaju cery, problemów, które chcemy kwasami rozwiązać i efektów, które chcemy uzyskać. O ile w gabinecie odpowiedni preparat pomoże nam dobrać specjalista, to już samodzielny wybór produkt do pielęgnacji domowej może rodzić pewne trudności. Sięgając po kwasy warto zacząć od niskich stężeń i uważnie obserwować jak na dany produkt reaguje nasza skóra. Wiele osób przygodę z kwasami rozpoczyna od kwasu migdałowego, który ma duże cząsteczki i dzięki temu nie działa tak intensywnie jak np. kwas glikolowy. Stosowanie kwasów można także rozpocząć od kwasów z grupy PHA, które mają łagodne działanie – np. kwasu laktobionowego.
Kosmetyki i zabiegi z kwasami warto stosować jesienią, zimą i wczesną wiosną, ponieważ o tych porach roku promieniowanie słoneczne nie jest tak silne jak latem. Niemniej stosując produkty z kwasami zawsze trzeba pamiętać o fotoprotekcji i codziennym sięganiu po kremy z wysokimi filtrami – niezależnie od tego czy mamy słoneczny, pochmurny czy deszczowy dzień.

Fotoprotekcja jest tak istotna, ponieważ połączenie kwasów z promieniowaniem UV może sprawić, że na skórze pojawiają się trudne do usunięcia przebarwienia, a efekty całej pielęgnacji będą odwrotne od zamierzonych.
Zabiegi i kosmetyki z kwasami mają działanie złuszczające, dlatego w okresie ich stosowania warto zadbać o właściwe nawilżenie skóry. Codzienną pielęgnację należy uzupełnić o kremy i maseczki o działaniu nawilżającym oraz łagodzącym.
Kosmetyki z kwasami do domowego użytku mają łagodniejsze działanie niż profesjonalne produkty stosowane w gabinetach kosmetycznych. Dlatego na efekty ich używania trzeba czasami trochę poczekać. Warto uzbroić się w cierpliwość i pamiętać o systematyczności. Po kilku tygodniach regularnej pielęgnacji cera odwdzięczy się pięknym i świetlistym wyglądem.