Niedoczynność tarczycy a cera

O niekorzystnym wpływie niedoczynności tarczycy na nasz organizm mówi się w różnych kontekstach m.in. gorszego samopoczucia, ciągłej senności, problemów z wagą, zaburzeń metabolizmu, wypadających włosów. Niedoczynność tarczycy znacząco wpływa jednak także na największy organ naszego ciała, czyli na skórę. Z tego względu cera wymaga wnikliwej obserwacji, szczególnej troski i systematycznej pielęgnacji.

Niedoczynność tarczycy i Hashimoto wpływają na stan naszej skóry i na ogólny wygląd twarzy. Cera osób cierpiących na te schorzenia może być szczególnie wymagająca. Skóra często jest bardzo przesuszona, odwodniona, szorstka, ziemista, a przy tym blada. W wielu przypadkach można zaobserwować przedwczesne starzenie się skóry, a na twarzy i szyi mogą się pojawiać obrzęki. U wielu osób pojawia się także problem nadmiernego łuszczenia się skóry. Z tego względu bardzo istotna jest dobrze dobrana i systematyczna pielęgnacja. Konsekwencja w jej stosowaniu może przynieść bardzo dobre efekty.
Dobierając kosmetyki do pielęgnacji cery należy szukać w nich składników o właściwościach nawilżających, natłuszczających, zmiękczających, a także odbudowujących barierę hydrolipidową. Serum, kremy i maseczki powinny zawierać np. kwas hialuronowy, NMF, masło shea, mocznik, d-panthenol i ceramidy. Do pielęgnacji tego typu cery dobrze sprawdzić mogą się także naturalne oleje roślinne. Warto wybierać kosmetyki, które nie zawierają dużej ilości konserwantów i sztucznych barwników. Te składniki mogą zaburzać równowagę hormonalną skóry, a dodatkowo podrażniać wrażliwą cerę.
Przy tego typu problemach ze skórą warto pamiętać, że oczyszczanie powinno być szczególnie delikatne. Niewskazane są kosmetyki z alkoholem w składzie oraz peelingi ziarniste, które wymagają tarcia i mogą podrażniać wrażliwą cerę. Dobrze mogą się za to sprawdzić kosmetyki do skóry atopowej.

Niebezpieczne kosmetyki z niesprawdzonych źródeł

Przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto koniecznie trzeba pamiętać, że sama pielęgnacja, bez odpowiedniego leczenia zaleconego przez lekarza, nic nie da. Oprócz leczenia i pielęgnacji dla stanu naszej cery istotne jest także picie odpowiedniej ilości płynów, zdrowa dieta, aktywność fizyczna. Holistyczne podejście do organizmu i dobrze dobrane, przemyślane kosmetyki znacząco mogą poprawić stan skóry – przywrócić jej blask, odpowiednie nawilżenie i piękny wygląd.