Niebezpieczne kosmetyki z niesprawdzonych źródeł

Kosmetyki to nie tylko szminki czy cienie do powiek, to cała masa produktów, które pomagają nam o siebie zadbać, często niezbędne do naszego codziennego funkcjonowania. Jednak to właśnie te kolorowe zawładnęły dzisiejszymi nastolatkami, a czasami nawet dziećmi, a to doprowadziło do wielu powikłań skórnych lub nawet poważnych problemów ze zdrowiem. Nie chodzi jednak o kosmetyki dostępne w drogerii, ale dużo tańsze, dostępne dla każdego zamienniki.

Źródła pochodzenia niesprawdzonych produktów

Wiele z kosmetyków z niższej półki cenowej nie jest wcale zła jakościowo. Nawet czystko bazarowe kosmetyki potrafią się świetnie sprawdzać. Jednak na rynku jest ich multum, a wiele z nich jest nie tylko bardzo słabych jakościowo, ale także szkodliwe dla zdrowia. Najczęściej można je dostać na AliExpress, popularnym chińskim zamiennikiem allegro czy Amazona, na którym możemy kupić podróbkę tak naprawdę wszystkiego, ale znajdziemy je również w chińskich marketach czy na jarmarkach ulicznych. W Polsce co prawda już powoli się od tego odchodzi, ale w krajach arabskich cieszą się one niesamowitą popularnością, zwłaszcza wśród biedniejszych mieszkańców szukających okazji.

Czym są takie kosmetyki?

Mowa głównie o podróbkach, często robionych w niespełniających jakichkolwiek zasad BHP zakładach, tylko po to, żeby przypominały drogi, luksusowy produkt. Przyciągają one klientów, bo często kosztują kilka dolarów, a świetnie imitują produkty drogich marek z zewnątrz. No właśnie, z zewnątrz, bo niesprawne oko nie odróżni opakowania podróbki od oryginału. Niestety w środku często ukrywają się produkty niskiej jakości, często na bazie bardzo niebezpiecznych składników, które mogą nawet skleić usta dziewczyn, które po nie sięgną. W mniej ekstremalnych przypadkach spotkamy się z produktami powodującymi reakcje alergiczne czy zapalenie spojówek.

Kto kupuje takie kosmetyki?

Zazwyczaj oczywiście są to młode osoby, które nie mają swojego stałego źródła dochodu, ale bardzo chcą posiadać markowe produkty. Często w wypadku kosmetyków dla młodych osób ważniejsza jest marka, niż faktyczna jakość produktu, ciężko się jednak dziwić, bo gdy jesteśmy czymś zafascynowani, chcemy robić to na poważnie i profesjonalnie. Gdy brak więc nakładów na popularne, często polecane i sprawdzone marki, sięgamy po tańsze zamienniki, ale taki, aby były jak najbardziej podobne do produktu docelowego, czyli najczęściej podróbki. I w ten sposób napędza się brudny biznes, który może wywołać naprawdę poważne choroby u swoich użytkowników.