Osteoporoza – charakterystyka tej choroby

Osteoporoza powoduje, że kości stają się słabe i kruche, do tego stopnia, że upadek lub nawet niewielkie obciążenie, takie jak schylanie się lub kaszel, może spowodować złamanie. Złamania najczęściej występują w obrębie biodra, nadgarstka lub kręgosłupa.

Kość jest żywą tkanką, która ulega ciągłemu rozkładowi i wymianie. Osteoporoza występuje, gdy wytwarzanie nowej kości jest wolniejsze niż utrata starej kości. Osteoporoza dotyka mężczyzn i kobiety wszystkich ras, ale najbardziej zagrożone są kobiety rasy białej i azjatyckiej, zwłaszcza starsze kobiety po menopauzie. Leki, zdrowa dieta i ćwiczenia fizyczne z obciążeniem mogą pomóc zapobiec utracie kości lub wzmocnić słabe kości.

Symptomy

Zazwyczaj wczesne stadia nie dają żadnych objawów. Ale gdy osteoporoza osłabi kości, mogą wystąpić oznaki i objawy, które obejmują następujące elementy:

  • Ból pleców, spowodowany złamaniem lub zgnieceniem kręgu
  • Pochylona postawa
  • Kość, która łamie się znacznie łatwiej niż oczekiwano

Jeśli masz podejrzenia, że osteoporoza Cię dotyka, możesz skorzystać z programu wczesnego wykrywania tej choroby. Więcej informacji tym adresem.

Przyczyny

Kości są w ciągłym stanie odnowy: nowe kości rozwijają się, a stare ulegają zniszczeniu. W młodym wieku rozwój nowych kości przebiega szybciej niż organizm rozkłada stare, dlatego masa kostna wzrasta. Po 20 roku życia proces ten ulega spowolnieniu i większość ludzi osiąga szczytową masę kostną do 30 roku życia. Z wiekiem masa kostna jest tracona szybciej niż się tworzy.

Prawdopodobieństwo rozwoju osteoporozy zależy po części od tego, ile masy kostnej uzyskałeś w młodości. Szczytowa masa kostna jest częściowo dziedziczna, a także różni się w zależności od pochodzenia etnicznego. Im wyższa jest szczytowa gęstość kości, tym więcej tkanki kostnej masz „w zapasie” i tym mniej prawdopodobne jest, że z wiekiem rozwinie się u Ciebie osteoporoza. M

Komplikacje

Złamania kości, szczególnie kręgosłupa lub biodra, są najpoważniejszym powikłaniem osteoporozy. Złamania biodra są często spowodowane upadkiem i mogą prowadzić do niepełnosprawności, a nawet zwiększonego ryzyka śmierci w ciągu pierwszego roku po urazie. W niektórych przypadkach do złamania kręgosłupa może dojść nawet wtedy, gdy nie doszło do upadku. Kości tworzące kręgosłup (kręgi) mogą osłabnąć do punktu zgniatania, powodując ból pleców, utratę wzrostu i pochyloną postawę.

Zapobieganie

Dobre odżywianie i regularne ćwiczenia fizyczne są niezbędne do utrzymania zdrowych kości przez całe życie. Ćwiczenia fizyczne mogą pomóc wzmocnić kości i spowolnić ich utratę. Ćwiczenia fizyczne mogą korzystnie wpłynąć na kości niezależnie od tego, kiedy zaczniemy je wykonywać, ale najlepiej jest zacząć ćwiczyć regularnie w młodym wieku i kontynuować tę aktywność przez całe życie.