Wszystko co musisz wiedzieć o płynie miceralnym

Jeszcze w ostatniej dekadzie mało kto słyszał o płynie miceralnym. Był dostępny głównie we francuskich aptekach, więc nawet najbardziej spragnione nowinek kosmetycznych kobiety rzadko zaprzątały sobie głowę tym specyfikiem.

W dzisiejszych czasach płyn miceralny jest wszechobecny w naszej codziennej pielęgnacji skóry. Niemal każda marka kosmetyczna oferuje obecnie płyn miceralny w swojej ofercie- od tych, które kupisz w supermarkecie, po te dostępne tylko w aptekach. Niektóre firmy oferują nawet wiele różnych wariantów z dodatkowymi składnikami dla różnych typów skóry.

Nie można zaprzeczyć, pokochaliśmy płyn miceralny za zdolność do usuwania makijażu i delikatnego oczyszczania naszej cery w kilka sekund. Jednak co właściwie sprawia, że ten kosmetyk jest tak lubiany?

Co to jest płyn miceralny?

Płyn miceralny jest wytwarzany z oczyszczonej wody (aby przeciwdziałać minerałom i metalom ciężkim znajdującym się w wodzie wodociągowej), która jest następnie nasycana składnikami nawilżającymi i łagodnymi środkami powierzchniowo czynnymi (które rozkładają oleje). Grupują się razem, tworząc maleńkie kuleczki zwane micelami, które są zawieszone w wodzie. Te małe cząsteczki mogą przyciągać jak magnes cały makijaż, nadmiar sebum i codzienny brud z powierzchni skóry, pozostawiając ją czystą i odświeżoną.

Czym wyróżnia się płyn miceralny?

Jeśli inny środek oczyszczający podrażniał Twoją skórę, możesz zauważyć, że płyny micelarne są znacznie delikatniejsze. Micele skupiają się na przyciąganiu tylko makijażu i brudu, a nie usuwaniu naturalnej bariery lipidowej ze skóry i jej wysuszaniu. Jest również nasycony składnikami nawilżającymi, takimi jak gliceryna, które pielęgnują cerę. O glicerynie i jej pozytywnym wpływie na cerę obszerny artykuł przygotowali redaktorzy portalu twarz.pl.

Płyny micelarne i toniki często wyglądają podobnie, gdyż oba mają zazwyczaj wodnistą konsystencję i są zwykle aplikowane na twarz wacikiem. Chociaż płyn miceralny może wyglądać jak przeciętna woda, j tekstura jest nieco grubsza i bardziej śliska. Głównym przeznaczeniem tego kosmetyku jest zmywanie makijażu, natomiast tonik przeznaczony jest do stosowania po oczyszczeniu, aby przywrócić równowagę pH skóry. Toniki przygotowują skórę przed nałożeniem kremu nawilżającego i mogą przynosić dodatkowe korzyści, takie jak nawilżanie, równoważenie lub nawet złuszczanie skóry.

Czy płyn miceralny to dobry środek oczyszczający skórę?

Micele ślizgają się po powierzchni skóry, zbierając makijaż i brud, ale są zbyt duże, aby wniknąć głębiej w skórę i dokładnie ją oczyścić. W związku z tym zapewniają fantastyczne pierwsze oczyszczanie (do usuwania makijażu), jednak warto uzupełnić pielęgnację głęboko oczyszczającym środkiem czyszczącym, który może wniknąć głębiej w pory. Warto również pamiętać o tym, by dobrać płyn miceralny odpowiednio do swojego typu skóry.

Czy po oczyszczeniu skóry płynem miceralnym należy nałożyć krem nawilżający?

Płyny miceralne wydają się być delikatniejsze i mniej podrażniające cerę niż inne środki myjące, dlatego są w stanie pozostawić skórę bardziej nawilżoną. Jednak nadal warto zastosować po nich krem nawilżający. W ten sposób dogłębnie zadbasz o odpowiednie oczyszczenie i nawodnienie skóry.