Plumeria, Frangipani, Kwiat Lei — jaką rolę pełni w produkcji perfum?

Plumeria to tropikalny kwiat o przepięknej woni, który powszechnie stosowany jest do produkcji perfum. O jego znaczeniu dla przemysłu perfumeryjnego świadczy fakt, że uznaje się go za matkę wszystkich perfum, a dzięki swojemu zniewalającemu wyglądowi nazywany jest również kwiatem miłości i nieśmiertelności.

Frangipani — egzotyczny Kwiat Lei, który zachwyci każdego

Plumeria to kwiat, który rośnie w ciepłym i wilgotnym klimacie Ameryki Środkowej. Ma postać drzewa lub krzewu, który dorasta nawet do 8 m wysokości. Jednak w naszym klimacie nie nadaje się do uprawy na zewnątrz, a odmiany doniczkowe osiągają 1 m wysokości. Frangipani posiada niewielkie kwiaty złożone z pięciu płatków w kolorze białym, żółtym, różowym i czerwonym, choć bardzo często kolory te mieszają się, co daje zachwycający efekt wizualny. Jednak najbardziej popularne są odmiany Plumeria rubra o różowych kwiatach oraz Plumeria alba o kwiatach biało-żółtych. Pierwsza z nich charakteryzuje się bardzo intensywną wonią o przewadze słodkich nut jaśminu, druga jest delikatniejsza i przeważają w niej akcenty mleczne.

Frangipani wydziela mocniejsze zapachy nocą, ponieważ zapylają go wyłącznie ćmy. Dlatego też wykorzystywany jest na wyspach Pacyfiku do tworzenia ozdobnych wieńców tzw. wieńców lei zawieszanych na szyi podróżnych, stąd też bierze się jego inna nazwa – Kwiat Lei

Plumeria — matka wszystkich perfum

Plumeria nie tylko pięknie wygląda i służy do wykonywania kwiatowych girland i wieńców. Przede wszystkim powstają z niej przepięknie pachnące perfumy orientalne. Niezwykły Kwiat Lei to kwintesencja tropikalnych zapachów. W zależności od jego odmiany można natrafić na nuty mleka, marcepanu, jaśminu, pomarańczy, piżma czy róży.

Perfumy orientalne powstałe na bazie Plumerii wytwarzane są ze specjalnego olejku określanego jako olejek absolut, który zawiera jedynie lotne związki. Ponieważ trudno byłoby wydobyć odpowiednie ilości olejku z kwiatów Lei drogą destylacji wodnej, kwiaty Frangipani i jego inne najbardziej wonne części zanurza się w specjalnej pomadzie, która pozwala wydobyć z nich najcudowniejsze aromaty. Olejek absolut jest jednak zbyt intensywny, aby można było używać go w takiej formie, dlatego aby wyprodukować perfumy orientalne z jego wykorzystaniem należy go odpowiednio rozcieńczyć. Warto również zauważyć, że zapach Frangipani, choć piękny, zawiera liczne substancje lotne, dlatego też jest bardzo intensywny od po skropieniu nim skóry, zaraz jednak łagodnieje i utrzymuje się do około godziny. Kwiat Lei, z której tworzone są perfumy orientalne stanowi także bazę perfum z nutami kokosa, ananasa i innych owoców tropikalnych.

Plumeria to egzotyczny kwiat o wyjątkowym wyglądzie i zachwycającym zapachu. Perfumy orientalne stworzone na bazie jej nut aromatycznych, są znane i cenione na całym świecie, charakteryzują się dużą intensywnością i wysoką lotnością, jednak potrafią przenieść każdego w magiczny świat tropików.