Skóra sucha – cechy charakterystyczne i pielęgnacja

Podobnie jak przy każdym innym rodzaju cery, skóra sucha wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zadbania o jej stan. Z upływem czasu skóra staje się coraz bardziej przesuszona, dochodzi do większej utraty wody i niedostatecznej czynności gruczołów łojowych. Problem ten jest uwarunkowany genetycznie, jednak używając odpowiednich preparatów można złagodzić dokuczliwe objawy.

Sucha skóra? To powinnaś wiedzieć

Skóra ta jest dość cienka, napięta, szorstka i matowa. Przy jej występowaniu, mogą wystąpić niepożądane objawy jak pieczenie czy swędzenie skóry. Skóra ta z uwagi na swą nikłą grubość powoduje, że wszelkie naczynia krwionośne są widoczne, dając jej zabarwienie jasnożółte lub jasnoróżowe.

Może być podatna na podrażnienia, jest dość wrażliwa i podatna na reakcje alergiczne, a nieodpowiednio dobrana pielęgnacja doprowadzi do pogłębienia niepożądanych reakcji. Ponadto w związku z niedostatecznym jej nawilżeniem, szybciej pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne i kurze łapki. Spotykana jest dość rzadko, jednak częstość jej występowania zwiększa się wraz z wiekiem, kiedy to skóra staje się bardziej przesuszona. Jest to silnie skorelowane z gospodarką hormonalną.

Jakie są przyczyny występowania suchej skóry?

Wynika to głownie z problemów ze szczelnością warstwy lipidowej naskórka, przez co dochodzi co zwiększonej ucieczki wody ze skóry. Może to być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne. Oprócz uwarunkowań genetycznych, zła dobrana pielęgnacja czy zbyt agresywne kosmetyki mogą dodatkowo przyczyniać się do jej powstawania. Wpływ mają również warunki klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza czy stosowanie niektórych leków. Ponadto wraz z wiekiem obniża się zdolność organizmu do produkcji lipidów.

Więcej porad dotyczących kosmetyków i pielęgnacji ciała, znajdziesz w serwisie https://www.beautie.pl/.

W pielęgnacji należy używać delikatnych preparatów. Nie powinno się brać zbyt długich gorących kąpieli, ani narażać na gwałtowne zmiany temperatur. Należy unikać przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Cera wymaga odpowiedniego nawilżania i natłuszczania. W wyniku powinno dojść do uzupełnienia ilości lipidów naskórkowych oraz szczelności warstwy rogowej.

Podsumowanie wpisu dotyczącego skóry suchej

Należy wybierać kosmetyki z zawartością ceramidów, olejów roślinnych czy mocznika. Powinno się unikać kosmetyków z wartością alkoholu. Co jakiś czas warto zastosować delikatny peeling enzymatyczny, który dodatkowo nie podrażni skóry.